A czemu tu zaglądamy, hę?

Nic tu nie ma do oglądania!

ale może będzie…

film dokumentalny
Projekt Diva

PROJEKT DIVA to pełnometrażowy film dokumentalny o kulisach powstania autorskiego monodramu Kamila Maćkowiaka DIVA SHOW. Film zrealizowany przez Yoicik Group przy współpracy z Fundacją Kamila Maćkowiaka.

Na początku był…monodram

Prace nad przygotowaniem monodramu Diva Show trwały niespełna 3 miesiące. W tak krótkim czasie udało się stworzyć spektakl, praktycznie od zera. Powstał scenariusz, wizerunek Divy, choreografia, kostiumy, scenografia, aranżacje muzyczne, projekcje multimedialne, zdjęcia, spoty reklamowe, plakaty i teledysk promocyjny.

W tych dniach powstawał również spontaniczny dokument filmowy…
Od sierpnia do końca października 2013 roku ekipa Yoicik Group dokumentowała to co działo się podczas tworzenia spektaklu. Z ogromnej ilości zarejestrowanego materiału (ponad 60 godzin), setek zdjęć archiwaliów i prywatnych nagrań, powstał wyjątkowy film dokumentalny o tym, czego nie można zobaczyć w spektaklu i o grupie pasjonatów, która od zera buduje swój teatr.

  1. pd55
  2. 3-1
  1. 15
  2. 2-2

To niezwykła historia „projektu – widmo”, jak w filmie mówi o „DIVIE…” jej autor Kamil Maćkowiak:

 

“To był taki trochę projekt – widmo, nie ma szans, żeby powstał! Niby jak? W trzy miesiące? (…)  Bez ludzi, sprzętu, doświadczenia…!?”

 

A jednak! Ten film to opowieść o marzeniach, które czasem się spełniają…
Monodram Diva Show został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność i pozytywnie oceniony przez krytyków. Zdobył Plaster Kultury w kategorii Spektakl Teatralny Roku, a Kamil Maćkowiak otrzymał prestiżową nagrodę Związku Artystów Scen Polskich im. L. Schillera dla Twórcy Sezonu 2013/2014.

Diva Show mimo upływu lat nie schodzi z afisza i nadal wywołuje gorące emocje, a każdy spektakl odbywa się przy pełnej widowni i owacjach na stojąco. Jednak niesamowitej atmosfery która towarzyszyła zespołowi FKM w ciągu tych kilku miesięcy realizacji spektaklu, przy następnym projekcie nie udało się już powtórzyć.

 

I właśnie ten niepowtarzalny klimat tamtych dni świetnie uchwycili twórcy dokumentu Projekt Diva. Film nie zdradza żadnych istotnych szczegółów monodramu a mimo wszystko potęguje ciekawość i dotyka tematów, niekiedy bardzo prywatnych, które dają widzowi poczucie “bycia członkiem ekipy”. Co ciekawe, dokument Projekt Diva równie mocno działa na tych, którzy spektaklu jeszcze nie widzieli…

  1. 19
  2. 10

Muzyka z filmu

Projekt Diva to również autorski soundtrack. Ponad 40 minut muzyki ilustracyjnej do filmu napisał Piotr Sulikowski- kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista i producent muzyczny.

Zdjęcia z  planu

foto: Yoicik Group

PROJEKT DIVA film dokumentalny
scenariusz i reżyseria: ARKADIUSZ STASIAK i WOJCIECH BURCZAK; współpraca: KAMIL MAĆKOWIAK; muzyka/dźwięk: PIOTR SULIKOWSKI; zdjęcia: WOJCIECH BURCZAK, ARKADIUSZ STASIAK; współpraca operatorska/fotosy:ALEKSANDRA POLKA, DONA SOŁTYSIAK; animacje: WOJCIECH BURCZAK; montaż: YOICIK GROUP; grafika/plakaty: DONA SOŁTYSIAK; produkcja: YOICIK GROUP i FKM 2014